S.S.S

Alüminyum Nedir?

Alüminyum (Al), mekanik özelliklerinin üstünlüğü nedeniyle, çağımızın en çok kullanılan metallerinden biridir. Özellikleri birçok durumda onun ideal ve ekonomik bir malzeme olmasını sağlamaktadır.

Yumuşak ve hafif bir metal olmakla birlikte, mat gümüşümsü bir renktedir. Doğada genelde boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı direnci ile bilinir. Zehirli ve manyetik değildir. Saf alüminyumun çekme dayanımı yaklaşık 49 MPa (megapascal) iken alaşımlandırıldığında bu değer 700 MPa'a çıkar. Kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir. Çok üstün korozyon özelliklerine sahip olması, üzerinde oluşan oksit tabakasının koruyucu olmasındandır.

Alüminyum’un Özellikleri

Alüminyum hafiftir. Aynı hacimdeki bir çelik malzemenin ağırlığının ancak üçte biri kadar ağırlıktadır.

Alüminyum, hava şartlarına, yiyecek maddelerine ve günlük yaşamda kullanılan pek çok sıvı ve gazlara karşı dayanıklıdır.

Alüminyum’un yansıtma kabiliyeti yüksektir. Gümüşi beyaz renginin bu özelliğe olan katkısı ile beraber gerek iç gerekse dış mimarî için cazibeli bir görünüme sahiptir. Alüminyumun bu güzel görünümü, anodik oksidasyon (eloksal), lâke maddeleri vs. gibi uygulamalar ile uzun müddet korunabilir. Hatta, birçok uygulamada tabii oksit tabakası bile yeterli olur.

Çeşitli alüminyum alaşımlarının mukavemeti, normal yapı çeliğinin mukavemetine denk veya daha yüksektir.

Alüminyum elastik bir malzemedir. Bu nedenle ani darbelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca, dayanırlığı düşük sıcaklıklarda azalmaz. (Çeliklerin, düşük sıcaklıklarda ani darbelere karşı mukavemeti azalır.)

Alüminyum, işlenmesi kolay bir metaldir. Öyle ki, kalınlığı 1/100 mm.’den daha ince olan folyo veya tel haline getirilebilir.

Alüminyum ısı ve elektriği bakır kadar iyi iletir.

Alüminyuma şekil vermek için döküm, dövme, haddeleme, presleme, ekstrüzyon, çekme gibi tüm metodlar uygulanabilir.

Teknik Özellikler

Alüminyumun aşağıdaki özellikleri çok büyük bir hızla yaygınlaşmasına neden olmuş, böylelikle 21. yüzyıla damgasını vuran bir metal haline gelmiştir.

 

 • Uygun mekanik özelliklerle birlikte düşük ağırlık.
 • Korozyona karşı dayanımı.
 • Alaşımlarının sağlamlık ve yumuşaklık açısından son derece çeşitli olması.
 • Koku ve kimyasallara karşı dayanım ve hijyenik koşullar.
 • Uygulanan enerjiyi barındırma yeteneği.
 • Geri dönüşebilir olması.
 • Yüksek elektrik ve ısı iletkenliği.
 • Parlama ve alev almazlık özelliği.
 • Magnetik nötralite.

Kolay işlenebilme ve biçimlendirilebilmesi.

Alüminyum Doğrama İle Pvc Arasındaki Fark

PVC ile Alüminyum kapı, pencerelerde kıyaslama yaptığınız zaman aklınıza gelecek ilk soru mutlaka “sıcak-soğuk hava geçirmesi” olmalıdır. Bu noktadan baktığınız zaman, alüminyum ile PVC’yi mukayese ettiğinizde, işi yapacak ustanın niteliğinin büyük bir önem taşıdığını göreceksiniz.

 

Ofis Bölme Sistemi
Günümüz şartlarında Ofis Bölme Sistemleri ofislerin güzel ve estetik bir görünüme sahip olması için son derece önemlidir. Son yıllarda ofis bölme sistemlerinin kullanımın artmasıyla beraber ofislerde estetik bir görüntü oluşturmak daha kolay hale gelmiştir. Zira ofis bölme sistemleri sayesinde ofisler daha iyi ve daha estetik bir şekilde tasarlanabilmektedirler. Ürünlerimizin düşük fiyatına rağmen, bölmelerin kalitesi sürekli olarak mükemmel kalmaktadır. Muhtemelen bir sorunuz olacaktır: “Neden ofis bölme fiyatları bu kadar uygun?” Bu soruya tek bir cevabımız var kendi ürünlerimiz kendi fabrikamızda toplanır ve montaj yapılır.
Cam ofis bölümleri, nesnenin kendisine doğrudan monte edilmesiyle elde edilebilen çok yönlülüğü ile karakterizedir. Dolum çeşitlendirilmiş varyasyonları ve ayrıca çeşitli tasarımlarla alüminyum profillerden bölmeler yapılır.
Alüminyum Bölme Sistemi

Cam ve Alüminyum Bölme Sistemleri yapıları gereği amacınıza uygun olarak ofis bölmeye ve bu bölmelerinde en verimli şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Alüminyum Bölme Sistemi dendiğinde aklınıza bir çok farkı materyaller gelebilir. Bunlardan başlıcaları arasında Cam Bölme Sistemleri gelmektedir. Bunun dışında kontrplak veya ahşap dediğimiz Ahşap Ofis Bölme Sistemleri gelmektedir. Bunlar arasındaki seçim tamamen kullanım alanınıza göre değişir. Eğer ki bir ofis ortamındaysanız  Alüminyum ve Camlı Bölme Sistemleri kullanabilirsiniz.

Alüminyum Doğrama mı Daha Şık, PVC mi?

Elbette güzellik görecelidir. Herkesin estetik anlayışı da birbirinden farklıdır. PVC’de değişik renk ve desen alternatifleriniz vardır ancak eğer binanızı metalik bir tonda inşa ediyorsanız ve pencerelerinizi de metalik bir tonda arzu ediyorsanız; hiçbir yapay renk gerçek bir metalin yerini tutamaz. Kesinlikle tercihiniz alüminyum olmalıdır. Ayrıca alüminyumda da değişik renkleri giydirme olanağınız bulunmaktadır.

Hangisi Daha Kaliteli?

Kalite açısından baktığımız zaman, sadece alüminyum ile PVC’yi karşılaştırmak yetersiz kalacaktır. Kendi içerisinde de farklara ayrılırlar. PVC’nin en kalitesizi ile Alüminyumun en kalitelisini karşılaştırdığınız zaman elbette alüminyumun en kalitelisi baskın çıkacaktır. Aynı durum tam tersi için de geçerli olacaktır. Normal PVC ile normal Alüminyum doğrama arasındaki farklara bakacak olduğunuz zamanda da kaliteli olmasını etkileyen en önemli unsurun ustalık işi olduğunu göreceksiniz.

Hangisi Daha Çevreci?

PVC en nihayetinde plastik bir malzemeden imal edilir. Bu açıdan alüminyumun kafadan çok farkla önde olduğunu söyleyebiliriz. Alüminyum ayrıca geri dönüşümlerde yüzde 90-95 oranında enerji tasarrufu sağlarken PVC’lerde bu oran yüzde 30’larda bulunur.

Yüksek Katlı Binalarda Alüminyum Kullanımı

Alüminyum, çok daha hafif olması, istenilen şeklin PVC’den daha kolay verilmesi ve statik olarak PVC’den daha fazla yük kaldırabilmesi açısından yüksek katlı ve ağır binalarda özellikle tercih edilmektedir.

Ayrıca PVC, çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda işlevini yitirirken, alüminyum bu tip olumsuzluklardan kolay kolay etkilenmez.

Alüminyum ve PVC Ufak Detaylar
 • Çelikten 3 kez daha hafif olup, güneş ışınlarından etkilenmez Çevre dostudur. Geri dönüşüm imkânı bulunmaktadır
 • Alaşımları çelikten bile daha dayanıklıdır.
 • Her renge boyanabilir
 • Yangın esnasında zehirli gaz ve kıvılcım çıkartmaz
 • Tasarım esnekliği sonsuz denilebilir
 • Kolay taşınır ve dekoratiftir.
 • Kolay temizlenir geri dönüşümü mümkündür.
 • PVC ‘ nin pencere ve kapı imalinde kullanılması ağaç kesimini azaltır ve ormanların korunması sağlanır.
Cephe Kaplama

Yapılarda enerji tasarrufu için kullanılan çözümlerin başında gelen giydirme cephe sistemleri, binaların dış cephelerinin çeşitli yöntemlerle kaplanıp ev ve işyerlerinde ısı ve ses yalıtımı sağlar. Ev ortamını daha yaşanılır hale getirmenin yanında binalara estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırmaktadır. Bunlara ek olarak binaların dış cephelerinin dış etkilere karşı koruyuculuğunu arttırarak binaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Binanızın ömrünü uzatmak, değerini korumak ve sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanına sahip olmak için dış cephe kaplama sistemlerinin gerekliliğine önem vermelisiniz.

Dış Cephe Kaplamasının Faydaları

Yapıların dış cephesine uygulanan kaplamalar, ısı ve enerji yalıtımında büyük oranda bir tasarruf sağlamaktadır. Dış cephe kaplaması, binaların dış tasarımlarında daha estetik bir görünüm yakalanması sağlamanın yanı sora bina ömrünü de uzatmaktadır.

Dış cephe kaplamaları konutlara zarar veren yağmur, rüzgar, kar, güneş gibi dış hava koşullarına karşı etkin bir koruma sunarken aynı zamanda ısı ve su yalıtımı da sağlamaktadır.

Kaplama teknolojileri arasında birçok desen ve modeller ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda kolay uygulanabilir ve her dış cepheye uygun olması, yeni yapılan yapılarda veya eski yapıların tadilatlarında kullanım imkanı sunmaktadır.

Dış cephe kaplama

Alüminyum kompozit dış cephe kaplama, yan yana gelen düz alüminyum kompozit plakalardan oluşan ve alüminyum veya galvanizli çelik ankrajlar aracılığıyla döşemeye bağlanan bir dış cephe kaplama modelidir. Alüminyum cephe kaplama yöntemi, hafif ve ince bir yapıdadır. Binalara, yalıtım açısından düzgün bir ısı ve ses yalıtımı uygulanabilir bir yöntemdir. Farklı renklerde ve görünüşlerde üretilebildiğinden binalara görsel olarak farklılık katmaktadır.

Alüminyum Korkuluk Nedir ?

Merdivenlere, balkonlara, teraslara ve yapıların birçok bölümüne, emniyeti ve hoş bir görünümü sağlamak için yapılan dekorasyona korkuluk denir. Alüminyum profiller kullanılarak yapılan uygulamaya alüminyum korkuluk denir.

Korkuluk, küpeşte kelimesi ile eş anlamlıdır. Korkuluklar, alüminyum olduğu gibi ahşap, demir ve plastik de olabilir.

Alüminyum korkuluk diğer korkuluk uygulamalarından farklı olarak demontajdır. Yani profilleri parça bir şekildedir. Daha sonra bu profiller vida ile birbirine tutturularak oluşturulur.

Alüminyum korkuluklar merdivenlerde, balkonlarda, bina girişlerinde, asma katlarda, bahçelerde, havuz kenarlarında ve teraslarda rahatça uygulanabilir.

Alüminyum Korkuluk Avantajları

1. Merdiven, balkon, teras ve havuz kenarları gibi kullanım alanlarına estetik, görsellik ve uzun ömürlülük sağlayarak yapılarınızın değerini arttırır.
2. Malzemelerin temizlik dışında hiçbir bakım gerektirmez ve yıllarca sorunsuz kullanım imkanı sağlaması gibi üstün özellikleri sayesinde bugün modern ve akıllı yapıların tamamlayıcısı ve vazgeçilmezi haline gelmiştir.
3. Paslanma oluşturmaz ve korozyona dayanıklıdır.
4. Sağlam ve hafif olması ile yapılarınızın değerini arttırır.
5. Her yapının atmosferine göre uygun çözümler, kullanım kolaylığı ve uygulama çeşitliliği sağlar. İstediğiniz şekillerde uygulatabilirsiniz.
6. Hem iç, hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yapılara aşrı yük yüklemez.
7. Geri dönüşüm özelliliği ile doğayla dosttur.

Küpeşte ve korkuluk nedir ?

Merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak için kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerlerdir.Çoğunlukla alüminyum,paslanmaz çelik ve ahşaptan yapılır.Küpeşte ve korkuluklar merdivenlerde,balkonlarda her türlü yürüme yollarında,stadyumlarda,alış veriş merkezlerinde, iç ve dış mekanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu yaygınlıkla beraber kalite ve güvenilirlik  şarttır.Kafkaslar günlük kullanımda kanıtlanmış,uzun ömürlü sistemler sunmak için kaliteli küpeşte ve korkuluk bağlantı ve montaj parçaları üretmekte ve profesyonel bir şekilde montajını yapmaktadır.

 

Alüminyum küpeşte ve korkuluk, dikme denilen dikey parçalardan ve bu dikey parçaların üstünden geçen üst borudan ve ortasından geçen iki veya üç sıralı yatay borulardan oluşur.

Küpeşte ve korkuluk kelimesi güverte kanarlarındaki kullanımdan gelen eski bir denizclik terimidir.Günümüzde küpeşte ve korkuluk yerine korkuluk ve trabzan kelimeleride kullanılmaktadır.

 

Dikme nedir :

 

Dikme küpeşte ve korkuluk sistemlerinde zemine çakılan 40 mm çapında borulardır.Sistemin belkemiğini oluşturur.Üst borular,emniyet şeritleri ve diğer bağlantı aksesuarları dikmeye vidalanır.Bu nedenle sağlamlığı çok önemlidir.

Vida delikleri için üstünde bir veya iki adet kanal bulunur.Daha sonra bu kanallar dikme kanal kapağı denen çubuklar ile örtülerek vida delikleri gizlenir.

Dikmelerin yere montajında ankraj denen demir çubuklar kullanılır.Önce ankrajlar yere çakılır ve akemi adındaki yapıştırıcılarla zemine kaynaştırılır.Su terazisi kullanılarak ankrajların 90? dikliği sağlanır.

Ankrajlar üzerine dikmeler monte edilir ve gene su terazisi ile 90? dikliği sağlanır.Dikmenin ankraja vidalanması küpeşte sisteminin sağlamlığı için şarttır.

 

Emniyet şeridi nedir :

 

Dikmeler arasına güvenlik sağlamak amacıyla yatay veya dikey olarak yerleştirilen 16 mm çapında borulardır.

 

Üst tutamak borusu nedir:

 

Dikmelerin üst kısmına montaj yapılan,denge sağlamak için elin kavradığı kısımdır.Çoğunlukla 50 mm çapındadır.

 

Başlıca Küpeşte ve Korkuluk aksesuar bağlantı elemanları :

 

Yarıklı tapa:

 

Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır.Ay bağlantı ile birlikte 40'lık dikmeyi 50'lik boruya bağlamak için kullanılır.

 

Ay Bağlantı :

 

Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır.Yarıklı tapa ile birlikte 40'lık dikmeyi 50'lik boruya bağlamak için kullanılır.Kafkasların ürettiği bir yarıklı tapa-ay bağlantı modeli ektedir.

 

Dikme flanşı :

Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır..40'lık dikmenin zemine montajında kullanılır.Kafkasların ürettiği bir dikme flanş modeli ektedir.

Isı Yalıtımlı Alüminyum Profil

Bir metal olan alüminyum profil, ısıyı kolay ileten bir malzemedir. Bu sebeple, alüminyum profillerin iç mekanı dış mekandan ayırdıkları uygulamalarda, ör. pencere, kapı, cephe sistemlerinde alüminyum profil asla yalıtımsız olarak kullanılmamalıdır. Peki alüminyum profil nasıl yalıtımlı hale getirilir?

Alüminyum profil, ısı yalıtım bariyeri denilen özel plastik çubuklar vasıtası ile termal olarak bölümlenir.  Bu plastik çubuklar, iç ve dış ortam ile temas halinde olan 2 farklı alüminyum profilin birbirleri ile temasını keser. Isı yalıtım bariyeri ile termal olarak bölümlenmiş alüminyum profile ısı yalıtımlı alüminyum profil denir.

Aynı yalıtım camı ünitelerinde 2 yada 3 camın birbirleri ile belli bir mesafede, birbirlerine değmeyecek şekilde, cam ara boşluk çıtası dediğimiz çıtalarla kenarlardan ayrıldıkları gibi alüminyum profiller de birbirlerine değmeyecek şekilde plastik, ısı yalıtım bariyeri dediğimiz özel profiller ile birbirlerinden ayrılır

Isı Yalıtım Bariyeri Fark Yarat

Bir materyalin ısıl iletkenliği λ: lambda (termal iletkenlik) değeri ile ifade edilir. DIN EN ISO 10077-2 normuna göre alüminyumun ısı iletkenlik katsayısı λ = 160 W/mK olarak verilir. Oysa ısı yalıtım bariyeri olarak kullanılan poliamit profillerde bu değer 0.3 W/m.K ‘dir. Plastiğin metalden daha iyi ısı yalıtımı sağladığını bilmek için çok fazla teknik ispata ihtiyacımız olmasa gerek hepimizin malumu. Ancak asıl fark detaylarda ortaya çıkıyor. Isı yalıtım bariyerinin yüksekliği ve geometrisi, pencerenin toplam ısı yalıtımını 5 kata kadar iyileştirebiliyor. Ayrıca sahi, biz neden pvc pencere yerine alüminyum pencere kullanıyorduk? Alüminyumun sağlamlığından istifade etmek, daha dar çerçevelerle daha geniş açıklıkları geçmek, daha geniş şeffaf alanlar yaratmak istiyorduk. Çok daha fazlası neden alüminyum pencere? sayfasında var, bakmanızı tavsiye ederim. Tek kötü yanı ise ısı yalıtımının iyi olmayışıydı. Onu da bu plastik profillerle çözüyoruz ancak bu plastik profilleri gevrek, kırılgan, ısıya dayanıksız plastiklerle birleştirmek başladığımız noktadan bizi alır başka bir yere götürür. Bu sebeple seçilecek ısı yalıtım bariyeri profillerinin materyal olarak alüminyum ile termal ve mekanik açıdan uyumlu olması gerekir.

Alüminyum pencerelerin ısı yalıtım değerleri

Alüminyum pencere çerçevelerinin ısı yalıtımlarının iyileştirilmesi sayfasında farklı ısı yalıtımlı alüminyum profillerin neden farklı ısı yalıtım değerleri sundukları izah edilmektedir. Bu sayfayı incelemenizi öneririm. Alüminyum pencerelerin ısı yalıtım değerleri, pencere ısı iletim katsayısı (Uw) ile ifade edilir.

Isı yalıtım bariyeri geometrisi fark yaratır

Alüminyum pencereler ile istendiğinde pasif ev standartlarına ulaşılabilmektedir. Bunun için ısı, kullanılan ısı yalıtım bariyerlerinin özenle seçilmesi gerekir. Isı yalıtım bariyeri yüksekliğini artırmak, odacıklı, bayraklı, Low-E folyo ile kaplanmış ısı yalıtım bariyeri kullanmak gibi geliştimeler ile ısı yalıtım artırılır.

Detaylı bilgi için: Alüminyum pencere çerçevelerinde ısı yalıtımını iyileştirme

Yüksek mukavemetli yalıtım plastiği seçilmelidir

Isı yalıtım bariyeri olarak ülkemizde PVC malzeme kullanımı halen yaygındır. Alüminyum profile monte edilecek olan yalıtım plastiklerinin yüksek mukavemet göstermesi ve bunun yanında yüksek termal stabilitede olması beklenir. Bunun için en uygunu %25 cam lifi ile takviye edilmiş poliamit ısı yalıtım bariyeri kullanımıdır. Poliamit ile PVC ısı yalıtım bariyeri farkı

Sonuç:

Binaların sürdürülebilirliği ve enerji verimliliği ilgili beklentiler artıyor. Bunun pencere, cephe ve kapı üreticileri üzerinde de etkisi oluyor. Daha az soğutma ve ısıtma enerjisinin “pencereden kaçmasını” sağlamak için termal olarak optimize edilmiş daha iyi ürünlere ihtiyaçları var. Pencere, kapı ve cephelerde ısı köprülerini tutarlı şekilde asgariye indirmek şart. Bu sayede ısıtma ve soğutma enerjisi tüketimi ve bununla bağlantılı CO2 salınımı büyük oranda düşürülebilecektir. Su yoğuşması tehlikeleri ve oturanların sağlığı için riskler doğru termal bölümleme sayesinde asgariye seviyeye indirilebilmektedir. Yatırımcılara ve proje geliştiricilerine pencerelerin optimal yalıtıma sahip olmasına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Nihayetinde mekanlarda iç ortamın kalitesindeki artış ücretlendirmelerinizde de artış sağlar.

 

  Görüşmeyi Başlat
  Nasıl yardımcı olabilirim ?
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabilirim ?